Youth Track & Field/Cross Country Awards Banquet

2017 USA Track & Field Nebraska Association
Youth Track & Field/Cross Country Awards Banquet
DC Centre Banquet Facility11830 Stonegate Drive, Omaha
Sunday, January 21, 2018 – 1:30 p.m.

Only award-winning athletes and association officers, plus their guests, are invited to attend.

Award-winning athletes (as of 12/6)

Athlete information forms:
Track & field Cross country
Complete and e-mail forms, plus an athlete picture, to Darwin.
(School pictures work best.)

Purchase banquet tickets
To get the password, e-mail Darwin or Keith.
(Ticket sales close Sunday, January 14, 11:59 p.m.)

E-mail a few track & field and cross country pictures to Darwin for a slide show to be shown during the banquet.

Athletes attending (as of 12/6):
Ava Akough (2)
Eliana Akough (2)
Tyler Brown (3)
Lauren Harris (3)
Carter Hohlen (4)
Mari Keuck (3)
Haley Miller (3)
Daniel Romary (3)
(8 of 111 award recipients, number of people in party in parentheses)
Association officers/coaches attending
Keith Harris (1)
To get a full banquet program with athlete bios in a .pdf by e-mail, contact Darwin.

All-Nebraska Track & Field Team nomination form .doc .pdf
(For club coach use only. Nominations due Saturday, December 2.)

All-Nebraska T&F Team nominations received from (as of 12/6):
402 XC & Track Club
Cornhusker Flyers
Lincoln Community Track Club
Lincoln Youth Track Club
Midwest Striders
North Omaha Bengals
Olympus Track Club
Peak Performance
West Omaha Track Club
Wings of Omaha

Award criteria

Questions? E-mail Darwin.


Athletes’ names listed from left to right. Click on a picture to see a larger image.



Special Recognition Presentation
Association president Rubin Carter, Association youth chair TammyRa’ Jackson, recipient John Wissler


IAAF World Youth Team Member
Kelly and Lisa Gochenour (accepting for recipient Katelyn Gochenour), presenter Keith Harris


All-Nebraska Track & Field Team
8 & Under Girls: Navaeh Brye, MaLea Robinson, Evangaline Scheef


All-Nebraska Track & Field Team
9-10 Girls: Katharine Beachler, Tyonna Jackson, Ahnica Russell-Brown, Sophia Scott, Imani Skanes, Jordyn Wissing


All-Nebraska Track & Field Team
11-12 Girls: Evelyn Fixley, Aaliyah Franklin, Parker Harrell, Taylor McKesson, Ka’Leah Mynster, Sydney Stodden, Jessica Wynne


All-Nebraska Track & Field Team
13-14 Girls: Lindsey Blehm, Dajaz Defrand, Lauren Harris, Kaitlin Hellbusch, Ra’Quel Holt, Grace Lamski, Sara Lindgren, Nisa Thomas, Lanaija Woodfolk


All-Nebraska Track & Field Team
15-16 Girls: Hope Buescher, Kiara Hobson, Lauren Richter, Bethany Vawter, Sydney Yudelson


All-Nebraska Track & Field Team
17-18 Girls: Chaniya Alioth, Kennedy Gochenour, Autumn Jontz, Haley Miller


All-Nebraska Track & Field Team
8 & Under Boys: Leo Cauble, David Krier, Jackson Scheef


All-Nebraska Track & Field Team
9-10 Boys: Burton Bosan Jr., Jamar Carson, Jack Cole, Donald Defrand Jr., Kayd Matthews, Jackson McClung


All-Nebraska Track & Field Team
11-12 Boys: Jessie Cauble, Devon Jackson, William Kyle III, Jaylen Lloyd, Jaymes Sizer, Thomas Vasquez, Joseph Volkmer


All-Nebraska Track & Field Team
13-14 Boys: Tyler Brown, Jaiden Long, Reid Nelson, Xzavier Reed, Tyler Wilson


All-Nebraska Track & Field Team
15-16 Boys: Ian Brown, Will Gray, Zachary Hangman, Noah Keuck, Jarrett Proby, Marcus Vaughn-Jones


All-Nebraska Track & Field Team
17-18 Boys: Preston Cuddy, Andy Vasquez


National Junior Olympic Relay Medalists
8 & Under Girls 4×100 meter relay, 8th place: Celess Johnson, MaLea Robinson, Meshah Robinson


National Junior Olympic Relay Medalists
11-12 Boys 4×100 meter relay, 4th place: J’dyn Bullion, Devon Jackson, Jaylen Lloyd


Junior Olympic Track & Field Athletes of the Year
9-10 Boys Rowdy Bauer, 13-14 Boys Kaedon Thurman, 15-16 Boys Chase Berry, 17-18 Girls Emilee Shostrom


New Association Record Holders
8 & Under Girls: Nevaeh Brye, Celess Johnson, MaLea Robinson, Meshah Robinson, Evangaline Scheef


New Association Record Holders
8 & Under Girls Evangaline Scheef, 8 & Under Boys Jackson Scheef, 8 & Under Boys Leo Cauble, 8 & Under Boys David Krier, 8 & Under Boys Nathaniel Scheef


New Association Record Holders
13-14 Girls Dajaz Defrand, 8 & Under Girls Nevaeh Brye, 13-14 Girls Lauren Harris, 8 & Under Boys Eli Shada, 17-18 Boys Andy Vasquez, 15-16 Boys Chase Berry


All-Nebraska Cross Country Team
8 & Under Girls Gracie Kreutz, 8 & Under Boys David Krier, 9-10 Girls Jordyn Wissing, 9-10 Boys Jack Cole, 11-12 Girls Cameron Adams, 11-12 Boys Joseph Volkmer, 13-14 Girls Lilly Brophy, 13-14 Boys Ryan Zavadil, 15-16 Girls Abby Volkmer


Everyone!
Track & field forms       Cross country forms
Award recipients are asked to complete their corresponding forms and return it, along with a picture (school pictures work best), to Darwin for inclusion in the banquet program.

2016 Nebraska Association Awards Banquet

2015 Nebraska Association Awards Banquet

2014 Nebraska Association Awards Banquet

2013 Nebraska Association Awards Banquet

2012 Nebraska Association Awards Banquet

2011 Nebraska Association Awards Banquet

2010 Nebraska Association Awards Banquet

2009 Nebraska Association Awards Banquet

2008 Nebraska Association Awards Banquet

2007 Nebraska Association Awards Banquet

2006 Nebraska Association Awards Banquet

2005 Nebraska Association Awards Banquet

2004 Nebraska Association Awards Banquet

2003 Nebraska Association Awards Banquet

2002 Nebraska Association Awards Banquet

2001 Nebraska Association Awards Banquet